Logo NADACE ČESKÉHO KUBISMU

Muzeum kubistického designu

Vybudování Muzea a galerie kubistického designu se předpokládá v těsné návaznosti na ukončení rekonstrukce celého objektu s plánovaným otevřením pro veřejnost v červenci 2008.

Vila bude zpřístupněna veřejnosti jako instalovaná kulturní památka, která nabídne návštěvníkům dobovou atmosféru kubistického interiéru. Exteriér i interiéry jsou proto rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu stavu. Dochované prvky jako krbové zařízení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna se stanou nosnými body expozice, včetně dochovaného interiéru i zařízení koupelny a technického zázemí vily - kotel ústředního topení, prádelna apod. V rámci stavebně-historického průzkumu byly objeveny vzorky tapet, podle kterých budou vyrobeny repliky pro obývací pokoj, halu a jídelnu. Interiér přízemí bude doplněn dobovým mobiliářem a dalšími exponáty výtvarného a užitého umění ze soukromé sbírky i sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

V prvním patře bude instalována expozice věnovaná českému kubismu, Josefu Gočárovi a rodině původního majitele vily, Adolfa Bauera. Texty a exponáty doplní audiovizuální program věnovaný Bauerově vile i památkám moderní architektury v regionu. Expozice bude připravena ve spolupráci s odbornými a vědeckými institucemi, dokumentační materiál poskytne Národní technické muzeum, resp. oddělení architektury a stavitelství.

(c) Created by CDI